Pielęgnacja brytyjczyka
Kot brytyjski nie wymaga żadnych specjalnych zbiegów. Nawet osoba niedoświadczona poradzi sobie bez problemu z opieką nad swoim pupilem.
Pielęgnacja sierści – koty z natury są bardzo czyste i nie wymagają kąpieli , oprócz wyjątkowych sytuacji. Natomiast, nawet krótkowłose koty, wymagają szczotkowania. Większość kotów uwielbia czesanie i traktuje tą czynność jak pieszczotę. Przyzwyczajany kociak od małego z wielką ochotą podda się nam czesaniu , które powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu, pozbędziemy się nadmiaru podszerstka. W okresach linienia należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania do 2-3 razy w tygodniu. Czeszemy kotka szczotką dla kotów typu „Pudłówka”, a w okresie intensywnego linienia ( zwiększyć możemy ilość surowego żółtka i kwasów omega pochodzących z ryb) wspomagamy się trymerem hakowym „coat king” o szerokim rozstawie zębów.
Czyszczenie uszu – zdrowy zadbany kot powinien mieć czyste uszy, które praktycznie nie potrzebują naszej ingerencji. W zakamarkach ucha może zbierać się trochę woskowiny, którą można łatwo wyczyścić płatkiem kosmetycznym. Jednak nie wolno bez zaleceń weterynarza, czyścić uszu płynami, patyczkami itp. Jeśli stan ucha nas niepokoi trzeba udać się do weterynarza.
Obcinanie pazurków to czynność którą należy wykonywać systematycznie co ok 2 – 3tygodnie. Jeśli mamy w domu dzieci to zabieg ten można wykonywać częściej. Początkowo może nam pokazać jak to się robi hodowca lub weterynarz. Należy obcinać tylko przeźroczysta część pazurka tak aby nie uszkodzić miazgi. Jest to dość proste, ponieważ większość kotów ma pazurki przeźroczyste. Dzięki systematycznemu skracaniu pazurów, kot nie będzie miał tendencji do drapania dywanów, wykładzin czy też mebli.
Oczy u zdrowego kota powinny być suche. Jednak mokre oczy nie zawsze świadczą o tym ,że kot jest chory. Koty które mają krótsze noski, szczególnie w młodszym wieku mają wąskie kanaliki łzowe co powoduje wyciek z oka szczególnie po jedzeniu. Wówczas należy osuszać oko wacikiem. Trzeba również skontrolować taką sytuację u weterynarza aby upewnić się czy łzawiące oczy nie są oznaką choroby.
Zęby! – ostatnie w kolejce, ale właściwie najważniejsze. Koty będące na diecie, która nie opiekuje się ich zębami czyli : każda sucha karma, każda mokra, przetworzona karma ( puszczyki, saszetki ) będą miały prędzej czy później problem z zębami i dziąsłami. Jeśli mamy taką sytuację, to czysta gaza owinięta na palec, nasączona pastą do zębów dla kotów powinna pomóc. Systematyczność tej czynności spowoduje, że narastająca płytka nazębna nie zdąży się przeobrazić w kamień nazębny. Oczywiście są na rynku silikonowe szczoteczki nakładane na palec, ale trudniej nimi dotrzeć do wszystkich zębów. Gaza pozwala na lepsze wyczucie. Na szczęście jest lepsze i zdrowsze rozwiązanie – » żywienie«. Kawałki mięsa zgryzane przez koty pięknie ścierają płytkę nazębną. Jeśli jednak zajrzycie do pyszczka i zobaczycie kamień na zębach Waszego kota to umówcie się czym prędzej z weterynarzem na usuwanie. Niedopilnowanie tego może zaowocować ciężkim zapaleniem dziąseł i w rezultacie koniecznością wyrwania zębów.