Wyprawka dla kociaka

Podczas naszych rozmów nowymi opiekunami naszych kociąt, zawsze pada to samo pytanie. A mianowicie:
„ Jak powinniśmy się przygotować na przyjęcie kociaka w naszym domu?”
Hodowla kotów brytyjskich (jak i oczywiście innych ras) wiąże się z posiadaniem większej liczby kotów.  W związku z tym, szukałyśmy dla naszej hodowli rozwiązań, które będą w dobrej cenie w stosunku do jakości.  Jesteśmy więc w stanie przybliżyć Państwu produkty w dobrej cenie i sprawdzonej jakości, które sprawią, że Państwa kot brytyjski będzie miał komfortowy start w nowym domu.
Oto kilka wskazówek:
• KOT W PODRÓŻY
Transporter dla kota jest niezbędny by bezpiecznie przewieźć kotka z hodowli do nowego domu, a w dalszej przyszłości na szczepienia do lecznicy, na wakacje itp.
Polecamy Państwu transporter, z którego korzysta nasza hodowla kotów brytyjskich : Pet Cargo Cabrio ze względu na wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży. Transporter ten jest duży, w związku z czym wygodny dla kota brytyjskiego, który przecież nie należy do najmniejszych. Transporter ten ma dobrą wentylację, wyposażony jest w miseczki na wodę i pokarm ( przydatne podczas dłuższej podróży). Bardzo ważną rzecz a jest sposób mocowania rączki do noszenia ( jest ona częścią całości pokrywy, znika niebezpieczeństwo urwania rączki podczas przenoszenia ). Niezwykle wygodne i chyba najważniejsze jest też to, że mamy dwie możliwości wkładania i wyjmowania kota do/z transportera. Podczas wszystkich naszych podróży ( lecznica, wystawy ect.) my zawsze korzystamy z opcji wkładania kota od góry. 🙂 Transporter ten nadaje się do przewożenia kotów samolotem. pet5
• HIGIENA W DOMU
Podstawową rzeczą bez jakiej nie obejdzie się żaden dom, w którym mieszka kot to kuweta.
Naszym zdaniem ( o ile pozwalają nam na to warunki mieszkaniowe ) najlepszym wyborem jest kuweta kryta. „Świeże zapachy” pozostają w niej zamknięte w oczekiwaniu na wyczyszczenie zawartości 😉 Drugą zaletą kuwety krytej jest łatwość w utrzymaniu czystości wokół. Ułożenie specjalnej wycieraczki pod wejście do kuwety minimalizuje nam ilość żwirku rozsypaną wokół.

wycieraczka
Polecamy Państwu kuwetę, z której korzysta nasza hodowla kotów brytyjskich: kuweta Catit Jumbo. kuweta catit
Jej zaletą jest jej wielkość ( kot ma w niej dużo miejsca, niezastąpiona w przypadku dwóch i więcej kotów.) i wysokość progu, który dodatkowo jest tak zaprojektowany, że podczas sprzątania możemy zaczepić worek i unikamy rozsypywania żwirku. Próg w tej kuwecie jest dość wysoki, co ułatwia zatrzymanie żwirku w kuwecie. Budowa dachu (częściowo podnoszony) również znacznie ułatwia sprzątanie. Kuweta ta jest dostępna na rynku również w mniejszej wersji wystarczającej dla jednego kota. Oczywiście możecie Państwo poszukać na rynku innej kuwety, warto jednak zwrócić uwagę aby posiadała wyżej wymienione elementy dla wygody użytkowania. 🙂 catit
Jeżeli nie macie Państwo miejsca w domu na kuwetę krytą, to podczas wyboru kuwety otwartej proszę zwrócić uwagę aby miała ona dość wysoki rant wywinięty do wewnątrz  co zapobiegnie nadmiernemu rozsypywaniu żwirku wokoło. 55050_PLA_Savic_Katzentoilette_Aseo_hellgruen_5
Na rynku są dostępne różne wariacje na temat kuwet, czy to krytych czy to otwartych. Nie są to jednak kuwety samoobsługowe, nieczystości i tak my musimy usunąć, więc zastanawiamy się czy ich znacznie wyższa cena jest warta zachodu w przypadku posiadania jednego czy nawet niewielkiej liczby kotów.

•••
Wybór żwirku to sprawa indywidualna, dlatego przedstawimy Państwu różne opcje:
Żwirek drewniany –/ polecamy Cats Best /– używamy go w naszej hodowli bo ładnie pachnie drewnem w pomieszczeniu, w którym stoi kuweta, świetnie wchłania „kocie” zapachy. Bardzo wydajny. Kot ma duży komfort, a my usuwamy zbrylony mocz w postaci zlepionej kulki oraz odchody stałe łopatką : łopatka żwirek
Żwirek silikonowy – polecamy Tigerino – jego cechą jest to, że usuwamy tylko odchody stałe. Mocz wiązany jest przez granulki silikonu. Nie rozsypuje się też zbytnio przy niższych kuwetach. 49109_tigerino_crystals_2
Żwirek bentonitowy – zwykle zbrylający się, ma charakterystyczny zapach pomimo, że występuje w różnych wersjach zapachowych. Nie używamy tego typu żwirku w naszej hodowli, dlatego ciężko jest nam polecić dobry produkt w rozsądnej cenie.
Żwirki naturalne / kukurydziany, z łupinek orzecha włoskiego, …) – prawdopodobnie dobre żwirki, nie wypróbowane przez nas. Nie zachęcają nas ceną. 😉

• PIELĘGNACJA SIERŚCI
Do czesania kota brytyjskiego polecamy szczotki typu „Pudlówka” , a do „zadań specjalnych” 😉 czyli w okresie linienia ( dwa razy do roku) narzędzie typu „coat king” o szerokim rozstawie zębów.

b_11727 16656_pla_universal_striegel_hs_24243_3

Więcej na temat pielęgnacji kota brytyjskiego znajdziecie Państwo »TUTAJ«.

• DRAPAK
Jedną z potrzeb bytowych kota jest ostrzenie pazurów oraz przeciąganie się. Umożliwienie zaspokojenia jej jest równie ważne jak karmienie, pojenie czy czysta kuweta! Drapak dla kota jest niezbędnym przedmiotem, który pomaga uchronić meble przed tymi czynnościami… Zdajemy sobie sprawę, że cena kota brytyjskiego oraz produktów niezbędnych, które powinni Państwo kupić, daje w sumie niemałą kwotę. Omówimy więc różne rodzaje drapaków, aby mogli Państwo wybrać dla siebie opcję tymczasową bądź rozwiązanie na długi okres.
Drapaki tekturowe – zdecydowanie najtańsze drapaki na rynku. Dostępne w całej gamie kolorystycznej i w przeróżnych kształtach. Niestety są najmniej trwałe.

legowisko-drapak-lui-bialy[4] tekt
•Drapaki narożne/ścienne – dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach. Drapaki te przytwierdza się do ściany. Wymieniamy taki drapak raz na kilka miesięcy.

drapak-narozny-zewnetrzny narożny
Drapaki drzewa– tutaj wybór jest ogromny. Od małych, prostych tub owiniętych sizalem, po rozbudowane konstrukcje, zawierające połączenie tub, hamaków i budek, w których koty mogą odpoczywać.
Należy pamiętać, że w tym wypadku cena bardzo mocno idzie w parze z jakością. Tańsze opcje drzew, niestety bardzo szybko stają się niestabilne, tuby sizalowe szybko wymagają do wymiany ( która jest niemożliwa w większości przypadków), a materiał z którego wykonane są budki wygląda co najmniej nieestetycznie. Po około roku (a nawet szybciej) drapak nadaje się do wymiany.

5901436111337-yarro-drapak-dla-kota-fionaddrzewdrapak Rufi

• ZABAWA
Najprzyjemniejszy element zakupów. 🙂 Należy pamiętać, że jedyną zabawą w jaką bawi się kot ( jako drapieżnik ) jest zabawa w polowanie. Jeżeli kotek atakuje nasze nogi skradając się za meblami to znaczy, że potrzebuje więcej naszej uwagi i zabawy. Najlepsze do tego są różnego rodzaju wędki, długie piórka, piłeczki, laserek, tunele, itp.

Poniżej linki do polecanych przez nas produktów w sklepie, w którym są one dostępne w dobrej cenie :
Żwirek drewniany: http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zwirek_dla_kota/cats_best/382641

Żwirek silikonowy: http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zwirek_dla_kota/tigerino/crystals/382596
Kuweta:
http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/kuweta_dla_kota/kuwety_kryte/kuwety_z_filtrem/382126
lub mniejsza:
http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/kuweta_dla_kota/kuwety_kryte/kuwety_z_filtrem/382119
Łopatka do żwirku:
http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/kuweta_dla_kota/akcesoria_do_kuwety/lopatki/382373
Wycieraczka:
http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/kuweta_dla_kota/akcesoria_do_kuwety/wycieraczki/382372
Zabawki:
http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zabawki_dla_kota/pilki/379876

http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zabawki_dla_kota/wedki/379849

http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zabawki_dla_kota/wedki/379848

http://www.bitiba.pl/shop/sklep_dla_kota/zabawki_dla_kota/tunele_spiwory/379955

Drapak: http://www.drapaki.pl/pl/3-drapaki – Drapaki tej firmy nie należą do najtańszych, jednak ich jakość i estetyka wykonania zdecydowanie przoduje na rynku.

Opracowanie: © Gotham*PL

error: Content is protected !!