Wyprawka dla kociaka

Podczas naszych rozmów nowymi opiekunami naszych kociąt, zawsze pada to samo pytanie. A mianowicie:
„ Jak powinniśmy się przygotować na przyjęcie kociaka w naszym domu?”

Witamy w naszej hodowli kotów brytyjskich! Przed przyjęciem swojego nowego futrzanego przyjaciela do domu, istnieje kilka niezwykle istotnych rzeczy, które warto zakupić, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo nowego członka rodziny. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych rzeczy, które ułatwią start Waszej wspólnej przygody.

• KOT W PODRÓŻY
Transporter dla kota jest niezbędny by bezpiecznie przewieźć kotka z hodowli do nowego domu, a w dalszej przyszłości na szczepienia do lecznicy, na wakacje itp.
Polecamy Wam transporter, z którego korzystamy: Pet Cargo Cabrio ze względu na wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży. Transporter ten jest duży, w związku z czym wygodny dla kota brytyjskiego, który przecież nie należy do najmniejszych. Transporter ten ma dobrą wentylację, wyposażony jest w miseczki na wodę i pokarm ( przydatne podczas dłuższej podróży). Bardzo ważną rzeczą jest sposób mocowania rączki do noszenia jest ona częścią całości pokrywy, znika niebezpieczeństwo urwania rączki podczas przenoszenia. Niezwykle wygodne i chyba najważniejsze jest też to, że mamy dwie możliwości wkładania i wyjmowania kota do/z transportera. Podczas wszystkich naszych podróży ( lecznica, wystawy ect.) my zawsze korzystamy z opcji wkładania kota od góry. 🙂 Transporter ten nadaje się do przewożenia kotów samolotem. Dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania transportera w higienie.pet5

• HIGIENA W DOMU
Podstawową rzeczą bez jakiej nie obejdzie się żaden dom, w którym mieszka kot to kuweta.
Naszym zdaniem ( o ile pozwalają nam na to warunki mieszkaniowe ) najlepszym wyborem jest kuweta hop-in, a drugim w kolejności kuweta kryta. „Świeże zapachy” pozostają w niej zamknięte w oczekiwaniu na wyczyszczenie zawartości 😉 Zaletą obu kuwet jest łatwość w utrzymaniu czystości wokół, chociaż uważam, że kuweta hop-in zdecydowanie przoduje w tym temacie. Ułożenie specjalnej wycieraczki pod wejście do kuwety krytej minimalizuje nam ilość żwirku rozsypaną wokół.

Jeżeli nie macie Państwo miejsca w domu na kuwetę krytą, to podczas wyboru kuwety otwartej proszę zwrócić uwagę aby miała ona dość wysoki rant wywinięty do wewnątrz  co zapobiegnie nadmiernemu rozsypywaniu żwirku wokoło.

 Na rynku są dostępne różne wariacje na temat kuwet, czy to krytych czy to otwartych. Nie są to jednak kuwety samoobsługowe, nieczystości i tak my musimy usunąć, więc zastanawiamy się czy ich znacznie wyższa cena jest warta zachodu w przypadku posiadania jednego czy nawet niewielkiej liczby kotów. Jeżeli jesteście zainteresowani kuwetą samosprzątającą »kliknijcie w ten link«.

kuweta catit
catit
55050_PLA_Savic_Katzentoilette_Aseo_hellgruen_5

W wyprawce dla kociaka nie może również zabraknąć żwirku do kuwety.
Wybór żwirku to sprawa indywidualna, dlatego przedstawimy Wam różne opcje:

Żwirek bentonitowy – Długo nie mogłam się przekonać do tego rodzaju żwirku. Przekonałam się i używam ten rodzaj żwirku już od lat. Koty chętnie z tego żwirku korzystają, bardzo dobrze się zbryla i pochłania zapachy. Oto dwa moje ulubione ze względu na niskie pylenie ( kotom nie łzawią oczy ), dobre zbrylanie oraz zapach i wydajność :   Golden White Żwirek Bentonitowy Lawenda oraz Bazyl Ag+ White

łopatka
żwirek
49109_tigerino_crystals_2

Żwirek drewniany –/ polecamy Cats Best /– używałam go w mojej hodowli bardzo długo bo ładnie pachnie drewnem w pomieszczeniu, w którym stoi kuweta, świetnie wchłania „kocie” zapachy. Bardzo wydajny. Kot ma duży komfort, a my usuwamy zbrylony mocz w postaci zlepionej kulki oraz odchody stałe łopatką.

Żwirki naturalne / kukurydziany, z łupinek orzecha włoskiego, …) – Nie jestem w stanie ocenić ich jakości, bo po wsypaniu ich do kuwety koty zaczęły załatwiać swoje potrzeby poza kuwetami, więc szybko wróciłam do naszego ulubionego.

Żwirek silikonowy – pierwszy żwirek, który został wsypany do kuwety wraz z szykowaniem wyprawki da kociaka, który jako pierwszy zamieszkał w naszej hodowli. Jego cechą jest to, że usuwamy tylko odchody stałe. Mocz wiązany jest przez granulki silikonu. Nie rozsypuje się też zbytnio przy niższych kuwetach. Nie zapomnę nigdy tej „radości” gdy podczas pierwszej wyżyty w łazience (tam stała kuweta) nadeptywaliśmy gruzełek żwirku, który akurat wysypał się z kuwety. Bardzo szybko się zorientowaliśmy, że podobne wrażenia miały nasze brytyjczyki podczas korzystania z kuwety. 

• PIELĘGNACJA SIERŚCI
Do czesania kota brytyjskiego polecamy szczotki typu „Pudlówka”, a do „zadań specjalnych” 😉 czyli w okresie linienia ( dwa razy do roku) narzędzie typu „coat king” o szerokim rozstawie zębów.

b_11727
16656_pla_universal_striegel_hs_24243_3

• DRAPAK
Jedną z potrzeb bytowych kota jest ostrzenie pazurów oraz przeciąganie się. Umożliwienie zaspokojenia jej jest równie ważne jak karmienie, pojenie czy czysta kuweta! Drapak dla kota jest niezbędnym przedmiotem, który pomaga uchronić meble przed tymi czynnościami… Zdajemy sobie sprawę, że cena kota brytyjskiego oraz produktów niezbędnych, które powinni Państwo kupić, daje w sumie niemałą kwotę. Omówimy więc różne rodzaje drapaków, aby mogli Państwo wybrać dla siebie opcję tymczasową bądź rozwiązanie na długi okres.
Drapaki tekturowe – zdecydowanie najtańsze drapaki na rynku. Dostępne w całej gamie kolorystycznej i w przeróżnych kształtach. Niestety są najmniej trwałe.

legowisko-drapak-lui-bialy[4] tekt
•Drapaki narożne/ścienne – dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach. Drapaki te przytwierdza się do ściany. Wymieniamy taki drapak raz na kilka miesięcy.

drapak-narozny-zewnetrzny narożny
Drapaki drzewa– tutaj wybór jest ogromny. Od małych, prostych tub owiniętych sizalem, po rozbudowane konstrukcje, zawierające połączenie tub, hamaków i budek, w których koty mogą odpoczywać.
Należy pamiętać, że w tym wypadku cena bardzo mocno idzie w parze z jakością. Tańsze opcje drzew, niestety bardzo szybko stają się niestabilne, tuby sizalowe szybko wymagają do wymiany ( która jest niemożliwa w większości przypadków), a materiał z którego wykonane są budki wygląda co najmniej nieestetycznie. Po około roku (a nawet szybciej) drapak nadaje się do wymiany.

5901436111337-yarro-drapak-dla-kota-fionaddrzewdrapak Rufi

• ZABAWA
Najprzyjemniejszy element zakupów. 🙂 Należy pamiętać, że jedyną zabawą w jaką bawi się kot ( jako drapieżnik ) jest zabawa w polowanie. Jeżeli kotek atakuje nasze nogi skradając się za meblami to znaczy, że potrzebuje więcej naszej uwagi i zabawy. Najlepsze do tego są różnego rodzaju wędki, długie piórka, piłeczki, laserek, tunele, itp.

error: Content is protected !!