Charakter i temperament BRI

Kot brytyjski to najpopularniejsza rasa „kota rodzinnego” w wielu krajach. Charakter kota brytyjskiego sprawił, że ten piękny i dystyngowany kot zyskał taką popularność.

*Aktywność i zabawa*
Koty brytyjskie są bardzo zrównoważone i nie cechuje ich nadmierna aktywność. Częściowo wpływa na to ich „misiowata”, krępa budowa ciała . Koty tej rasy nie są skore do harców po firanach ani do wędrówek po najwyższych półkach w domu. Nie oznacza to, że nie lubią lub nie potrafią się bawić. Uwielbiają zabawy zarówno z człowiekiem jak i innymi kotami, a także psami (jeśli są przyzwyczajone do życia z psami). Z całą pewnością kocięta brytyjskie częściej domagają się zabaw niż dorosłe koty.

*Przytulanki i mizianki*
Koty brytyjskie są bardzo skore do czułości. Nasze koty uwielbiają godzinne miziania i przytulania, głośno głosząc swoje zadowolenie przemiłym mruczeniem. Jeśli tylko właściciel na to pozwoli bardzo chętnie spędzą noc w sypialnianym łóżku. Oczywiście każdy kot jest inny, ma swoją własną osobowość, którą należy uszanować. I trzeba pamiętać, że nie od razu nasz kot „wystawi brzuszek” do drapania. Na takie czułości musimy sobie zasłużyć. Jeśli tylko cierpliwie poczekamy aż kot obdarzy nas zaufaniem to otrzymamy czułości, mizianek i przytulanek w nadmiarze.

*Rozstania i powroty*
Koty brytyjskie są bardzo uczuciowe. Bardzo mocno przyzwyczajają się do swoich właścicieli. Cierpliwie wyczekują codzienne rozstania, kiedy domownicy udają się do pracy (szkoły) jednak długie, wakacyjne rozstania nie są najmilsze dla kota. Jeśli warunki na to pozwalają , warto rozważyć wyjazd wakacyjny razem z kotem. Brytyjczyk podczas wyjazdu nie jest kłopotliwy. Wystarczy mu jego kuweta, jedzonko i ukochany właściciel. Jeśli nie mamy takiej możliwości trzeba koniecznie zadbać o zaufaną opiekę nad naszym kotem.

*Inteligencja*
Koty wszystkich ras są niezwykle inteligentne. Bardzo szybko poznają zwyczaje domowników i np. wyczekują z niecierpliwością pod drzwiami , słysząc znajomy stukot obcasów na klatce schodowej. Bardzo szybko uczą się jak otwiera się drzwi do sypialni oraz jaki dźwięk wydaje lodówka :). Każdy nowy dzień to lekcja, którą koty odrabiają wzorowo.

Zapraszamy również do zakładki „Kocurek czy Koteczka”, gdzie znajdą Państwo informacje o różnicach w temperamencie między płciami.

Opracowanie: © Gotham*PL
error: Content is protected !!