Kuweta i problemy

Istnieje wiele powodów, dlaczego kot brytyjski nie załatwia się do kuwety. Oto kilka możliwych przyczyn:

 

  1. Nieodpowiednia kuweta lub żwirek. Koty mogą unikać kuwety, jeśli jest zbyt brudna, jeśli używany jest nieprzyjemny dla nich żwirek ( czy tez zastąpiła zmiana), lub jeśli kuweta jest umiejscowiona w miejscu, które im nie odpowiada. Ważne jest, aby regularnie czyścić kuwetę i dostosować warunki do preferencji kota. Są koty, które mimo to, że korzystały z krytych kuwet w hodowli to w nowym domu będą się czuły bardziej komfortowo w otwartej kuwecie. Opis żwirków na podstawie moich własnych obserwacji, które zaczęły się w 2014 roku i trwają do dziś w moim domu oraz a podstawie obserwacji  nowych rodzin z którymi jestem w kontakcie »w tym linku«.
  2. Problemy zdrowotne. Jeśli kot przestaje korzystać z kuwety, może to być wynikiem problemów zdrowotnych, takich jak infekcje układu moczowego, problemy z jelitami,  ból podczas oddawania moczu lub kału lub ból ze strony układu ruchu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w nawykach korzystania z kuwety, powinieneś skonsultować się z weterynarzem.
kot-brytyjski-v6

3. Stres i niepokój. Zmiany w otoczeniu, wprowadzenie nowego zwierzęcia do domu, przeprowadzka czy inne stresujące sytuacje mogą wpływać na zachowanie kota w kwestii korzystania z kuwety. I to się tyczy gównie miejsca oraz rodzaju kuwety, a także ich ilości jeśli doszły do domu nowe koty.

4. Terytorialność. Koty są zwierzętami terytorialnymi, a problemy z kuwetą mogą wynikać z prób oznaczania terytorium, zwłaszcza w przypadku niekastrowanych kocurów, ale też kotek w rui.

5. Czyścioszek. Koty są czystymi zwierzętami, i jeśli kuweta nie jest odpowiednio utrzymana w czystości, kot może odmówić jej użycia.

7. Zmiany w diecie. Niektóre zmiany w diecie kota brytyjskiego mogą wpływać na jego przewód pokarmowy, co może skutkować nieprawidłowym korzystaniem z kuwety. Przeczytaj mój artykuł o zdrowym żywieniu  »klikając tutaj«.

 

Jeśli kot brytyjski przestaje załatwiać się do kuwety, zawsze warto najpierw skonsultować się z hodowcą i razem przedyskutować „warunki kuwetowe”, otoczenie kota i wszelkie inne czynniki, które mogą wpływać na jego zachowanie. Następnym krokiem będzie konsultacja z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. 

 

tekst: ⓒ Ewa Kochalska
error: Content is protected !!